Piszemy o tym, co warto zobaczyć w Budapeszcie. Zajrzyj do nas i zaplanuj wspaniałą podróż!
13 listopada 2024

Co zobaczyć w Budapeszcie? 

Stolica Węgier to jedno z najpiękniejszych miast Europy, które warto odwiedzać o każdej porze roku. Każdy znajdzie tu coś dla siebie: zabytki, muzea, pałace, kościoły, bary, kluby, rejsy, trasy trekkingowe, łaźnie. Możliwości jest mnóstwo, ale w tym artykule skupimy się na miejscach must see, które sami widzieliśmy podczas naszego zimowego pobytu w Budapeszcie. Opowiemy Wam też o cenach i bolączkach tego unikatowego miasta. Gotowi? No to zaczynamy! 
 

Zacznijmy od początku

 

Budapeszt jest największym miastem Węgier położonym nad pięknym Dunajem. Swego czasu na tym obszarze znajdowały się trzy miasta: Buda, Óbuda i Peszt, ale w II połowie XIX wieku zostały one połączone w Budapeszt. Obecnie stolica Węgier jest jedną z najpiękniejszych metropolii Europy, która dzieli się na aż 23 dzielnice. Z innych ciekawostek warto dodać, że niemal 2000 lat temu na terenach dzisiejszego Budapesztu żyli Celtowie, a nieco później także Rzymianie, którzy założyli tam osadę Aquincum. Węgrzy osiedlili się na tym obszarze dopiero w X wieku. No, ale dosyć o historii - przejdźmy do atrakcji! 

 

Największe atrakcje Budapesztu

 

Atrakcje Budapesztu można wymieniać naprawdę długo, ale do najważniejszych zaliczamy: 

 

Zamek Królewski i Wzgórze Zamkowe

 

Wzgórze Zamkowe to jedno z najstarszych miejsc w Budapeszcie i obowiązkowy punkt programu dla każdego turysty. Na wzgórzu znajdziesz Zamek Królewski – monumentalną budowlę, która była świadkiem licznych zmian politycznych na przestrzeni wieków. Dziś zamek mieści kilka muzeów, w tym Muzeum Historii Budapesztu oraz Węgierską Galerię Narodową z imponującą kolekcją sztuki. Dodatkowo na Wzgórzu Zamkowym znajdują się liczne tarasy widokowe, skąd rozciąga się zapierająca dech w piersiach panorama Dunaju i Pesztu.

 

Baszta Rybacka

 

Baszta Rybacka to neoromańska budowla, która swoim wyglądem przypomina zamek z bajki. Siedem jej wież symbolizuje siedmiu mitycznych wodzów węgierskich, którzy przybyli na te tereny w IX wieku. Baszta znajduje się na wzgórzu zamkowym i pełni funkcję punktu widokowego. Stamtąd roztacza się absolutnie spektakularny widok na budynek Parlamenty i mosty nad Dunajem. 

 

Parlament w Budapeszcie

 

Neogotycki budynek Parlamentu, wzniesiony nad samym brzegiem Dunaju, zachwyca misternymi detalami architektonicznymi oraz ogromem – to trzeci największy parlament na świecie! Budowla składa się z prawie 700 pomieszczeń, a jej charakterystyczne czerwone dachy i wieżyczki czynią ją jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta. Parlament można też zwiedzać, choć największe wrażenie robi z perspektywy rzeki. 

 

Parlament w Budapeszcie jest piękny o każdej porze roku 

 

Most Łańcuchowy

Most Łańcuchowy to pierwszy stały most na Dunaju w Budapeszcie, który został otwarty w 1849 roku. Ten majestatyczny most był symbolem połączenia Budy i Pesztu w jedno miasto. Po moście można spacerować, podziwiając panoramę na jedną i drugą stronę miasta.

 

Góra Gellerta i Cytadela

 

Wzgórze Gellerta to jedno z najlepszych miejsc widokowych w Budapeszcie, szczególnie o zachodzie słońca. Na szczycie wzgórza znajduje się Statua Wolności, która została wzniesiona na cześć wyzwolenia Budapesztu spod niemieckiej okupacji. Również tu znajdziesz Cytadelę, zbudowaną przez Habsburgów, która miała być symbolem ich dominacji nad miastem. Droga na szczyt jest całkiem wymagająca, więc w ten sposób możecie sobie zafundować porządny trekking. 

 

Wyspa Małgorzaty

 

Wyspa Małgorzaty to zielona oaza położona na Dunaju, która jest popularnym miejscem relaksu dla mieszkańców i turystów. Na wyspie znajdziesz liczne trasy spacerowe, boiska sportowe, fontanny. My byliśmy w Budapeszcie na Sylwestra i niestety wiele się wówczas na wyspie nie działo, ale podobno latem jest to jedno z tętniących życiem serc kulturowych miasta. 

 

Plac Bohaterów i Aleja Andrássyego

 

Plac Bohaterów to jeden z najważniejszych historycznych placów w Budapeszcie, otoczony monumentalną kolumnadą z pomnikami wielkich postaci węgierskiej historii. Na środku placu znajduje się Pomnik Tysiąclecia, wzniesiony w 1896 roku na cześć tysiąclecia przybycia Madziarów na tereny dzisiejszych Węgier. Plac Bohaterów położony jest na końcu eleganckiej Alei Andrássyego, porównywanej często do paryskich Champs-Élysées. Przechodząc się aleją, można podziwiać piękne XIX-wieczne kamienice i odwiedzić budynek Węgierskiej Opery Narodowej.

 

Łaźnie termalne Gellerta i Széchenyiego

 

Budapeszt słynie z kąpielisk termalnych, które są popularne nie tylko wśród mieszkańców, ale także turystów. Łaźnie Gellerta, znajdujące się w zabytkowym budynku art déco, oferują eleganckie baseny, sauny i zabiegi SPA. Natomiast łaźnie Széchenyiego, położone w parku Városliget, to największe kąpielisko termalne w Europie. Można tu relaksować się w licznych basenach wewnętrznych i zewnętrznych.

 

Zamek Vajdahunyad

 

Zamek Vajdahunyad, położony w parku Városliget, to fascynujący przykład architektury naśladującej historyczne style. Zamek, pierwotnie zbudowany z okazji wystawy Milenium w 1896 roku, miał ukazywać bogactwo stylów architektonicznych Węgier. Dziś mieści Muzeum Rolnictwa, gdzie można poznać historię węgierskiej wsi. 

 

Bazylika św. Stefana

 

Bazylika św. Stefana to największa świątynia w Budapeszcie i jeden z najważniejszych symboli miasta. Jej budowa trwała ponad 50 lat. Zimą organizowany pod nią jarmark bożonarodzeniowy. W bazylice znajduje się relikwia św. Stefana, założyciela państwa węgierskiego, a z tarasu widokowego na kopule można podziwiać piękną panoramę miasta. 

 

Ceny w Budapeszcie — tanio nie jest

 

Jeśli zdecydujecie się na wyjazd do Budapesztu, to muszę Was zmartwić — tanio wcale nie jest. Szalejąca inflacja doprowadziła do tego, że za zwykły obiad zapłacicie tyle, co w przyzwoitej restauracji w Polsce. Ceny atrakcji też nie należą do najniższych. My przez 4 dni pobytu w Budapeszcie zapłaciliśmy więcej za jedzenie i atrakcje niż za analogiczny pobyt w Rzymie. 

 

Baszta Rybacka robi wrażenie Fashion Street w Budapeszcie to najpopularniejsza ulica tego miasta, która zimą jest przepięknie oświetlona

 

FAQ

Pytanie często zadawne przez klientów

To jest element tekstowy. Kliknij ten element dwukrotnie, aby edytować tekst. Możesz też dowolnie zmieniać rozmiar i położenie tego elementu oraz wszelkie parametry wliczając w to tło, obramowanie i wiele innych. Elementom tekstowych możesz też ustawić animację, dzięki czemu, gdy użytkownik strony wyświetli je na ekranie, pokażą się one z wybranym efektem.

Co jeszcze warto zobaczyć poza głównymi atrakcjami?

Odwiedź Wyspę Małgorzaty – to świetne miejsce na relaks (głównie wiosną i latem). Możesz też zobaczyć Dzielnicę Żydowską, zwłaszcza Wielką Synagogę i wejść do wybranego ruin baru, np. Szimpla Kert.

 
 

Kiedy najlepiej odwiedzić Budapeszt?

Budapeszt jest świetny przez cały rok, ale wiosna i jesień są najprzyjemniejsze pogodowo. Zimą z kolei możesz zobaczyć jarmarki świąteczne, pokaz fajerwerków w Nowy Rok przy Moście Łańcuchowym i skorzystać z gorących term. 

 

Czy warto odwiedzić termy w Budapeszcie?

Zdecydowanie tak! Wybierz Széchenyi (dużo basenów, otwarte też zimą) albo Gellért (piękna architektura). Upewnij się, że masz ze sobą klapki i ręcznik. Pamiętaj, że do niektórych łaźni wstęp mają wyłącznie mężczyźni. 

 

Jak najlepiej poruszać się po Budapeszcie?

Metro, tramwaje i autobusy są świetnie zorganizowane – kup bilet dzienny lub kilkudniowy. To najszybsza i najtańsza opcja, chyba że masz swój samochód albo więcej budżetu na taksówki. 

 

Co zobaczyć w Budapeszcie? 

Na początek wybierz się na Wzgórze Zamkowe, żeby zobaczyć Zamek Królewski, Basztę Rybacką i kościół św. Macieja. Przejdź się Mostem Łańcuchowym, a potem zajrzyj na ulicę Váci – idealną na spacer i zakupy. Nie przegap Parlamentu nad Dunajem – najlepiej podziwiać go wieczorem, kiedy jest pięknie oświetlony. Na koniec zrelaksuj się w termach, np. Széchenyi lub Gellért.